Våra utbildningar

Vid våra två anläggningar i Linköping respektive Norrköping kan du gå följande utbildningar:

  • Grundläggande brandkunskap
  • Brandombud
  • Brandombud repetition
  • Heta arbeten
  • Föreståndare för brandfarlig vara
  • Hjälp på väg för yrkesförare
  • Första hjälpen, inkl hjärt- och lungräddning samt hjärtstart
  • Hjärt- och lungräddning

Du kan även gå en kurs i egensotning via Brandskyddsföreningen.

Vill du ha mer information om någon av utbildningarna är du välkommen att ringa oss på 010-480 42 25. Du kan även kontakta oss enligt nedan:

NamnTelefon
Jan Agnevik, utbildningsledare i Norrköping
jan.agnevik@rtog.se
010-480 41 36
Christina Axmacher, utbildare i Linköping
christina.axmacher@rtog.se
010-480 42 48
Thomas Hagman, utbildare/tekniker i Norrköping
thomas.hagman@rtog.se
010-480 41 43
Joakim Ivarsson, utbildare i Linköping
joakim.ivarsson@rtog.se
010-480 42 20
Anders Lennartsson, utbildare i Linköping
anders.lennartsson@rtog.se
010-480 42 48
Anders Roxström, styrkeledare/utbildare i Norrköping
anders.roxstrom@rtog.se
010-480 41 33
Detlef Teske, chef
detlef.teske@rtog.se.se
010-480 41 32
Christoffer Öhr, tekniker i Norrköping
christoffer.ohr@rtog.se
010-480 41 34